معرفی رشته مهندسی معماری بدون کنکور

رشته مهندسی معماری بدون کنکور رشته ایست که علوم هنری و فنی را با هم تلفیق میکند و در واقع دو جنبه ی هنر و فن در کنار هم این رشته را شکل میدهند. کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی، همه ی آن چیزی است که شما برای معمار شدن نیاز دارید. اگر به هنر علاقه مندید و قدری به فن مهندسی ساختمان علاقه دارید  معماری رشته ایده آل شماست. مهندسین عمران به جنبه ی فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت میدهند در حالی که یک مهندس معمار بیشتر طراحی و زیبایی یک سازه برایش در اولویت قرار دارد .

گرایش های رشته مهندسی معماری:

 • معماری پایدار
 • معماری فن آوری
 • معماری مسکن
 • معماری منظر

گرایش های مهندسی معماری  درمقاطع تحصیلی بالاتر هستند.

دروس تخصصی رشته مهندسی معماری:

رشته مهندسی معماری تعداد زیادی واحد مشترک با رشته مهندسی عمران در دروس پایه و اصلی دارد اما دروس تخصصی این رشته  شامل دروس:

 • آشنایی با مبانی برنامه ریزی کالبدی
 • تحلیل فضا های شهری
 • آشنایی با مرمت ابنیه
 • طرح معماری
 • طراح فنی وطرح نهایی 

همانطور که از اسم دروس پیداست علاقه به طراحی وترسیم وذوق هنری حرف اول در تمامی دروس تخصصی رشته مهندسی معماری است.

توانمندی ها وعلایق در رشته مهندسی معماری:

دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت، لازم است که در درس ریاضی بخصوص در هندسه قوی باشد چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی ، هندسه مناظر و ریاضیات و آمار را مطالعه کرد. 

یک مهندس معمار یک هنرمند است که باید بتواند با علمی که دارد طرحی تازه و چشم نواز ارائه بدهد. معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. مهندس معمار به طور مداوم با کار خود درگیر بوده و ساعت کاری برای او خیلی معنایی ندارد. محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است و در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کند.

بازار کار رشته مهندسی معماری در ایران:

از آنجایی که در مقطع کارشناسی بیشتر جنبه ی فنی در رشته مهندسی معماری مطرح است دانشجویان میتوانند طراحی و اجرای سازه ها را عهده دار شوند و به ساختمان سازی بپردازند  اما در کارشناسی ارشد بیشتر جنبه ی هنری این رشته مدنظر است و دانشجویان میتوانند در مورد هنر بکار رفته در یک سازه نیز نظر بدهند و دست به کار شوند .

معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمانها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازارکار شود.

شرایط ورود به دانشگاه در رشته مهندسی معماری:

رشته مهندسی معماری از جمله رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی ریاضی فیزیک است و در زیر گروه ۱ رشته های فنی مهندسی قرار دارد.ضرایب دروس برای رشته مهندسی معماری

 • ریاضی ضریب ۴
 • فیزیک ضریب  3
 • شیمی ضریب ۲ میباشد .

لازم بذکر است پذیرش وگزینش در این رشته به صورت ناحیه کشوری خواهد بود.

پذیرش بدون کنکور رشته مهندسی معماری:

تحصیل بدون کنکور وآزمون در رشته مهندسی معماری میسر وممکن است. دو دانشگاهی که میتوان برای تحصیل بدون کنکور از آنها نام برد میتوان به دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره کرد . دانشگاه آزاد در دومقطع کاردانی وکارشناسی اقدام به جذب دانشجو در رشته مهندسی معماری در شروع هر نیمسال میکند.

دانشگاه علمی کاربردی نیز در در رشته وگرایشهای تخصصی معماری همچون کاردانی حرفه ای معماری داخلی و در مقطع کاردانی به کارشناسی در رشته هایی همچون کارشناسی حرفه ای معماری –طراحی بیرونی و کارشناسی حرفه ای معماری –طراحی داخلی  اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور میکنند.

بدون شک تحصیل در دانشگاه یکی از مهم ترین عوامل در آینده شغلی و تحصیلی شماست. برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت پاسخ سوالات خود در مورد رشته معماری بدون کنکور  از صفحه ارتباط با ما استفاده کنید. هدف ما کمک به تحصیل شماست!