معرفی رشته پرستاری بدون کنکور:

رشته پرستاری یکی از رشته های زیرشاخه علوم پزشکی میباشد که وظیفه پرستاران مراقبت از بیماران است. امروزه بر خلاف عقیده های گذشته در طبقه بندی های پزشکی و علمی ارزش کار پرستاران در حد پزشکان است. در واقع مراقبت از بیماران، رسیدگی به آنان و بررسی شرایط بیماران، اهمیتی کمتر از کار یک پزشک ندارد. مجمع جهانی پرستاران ۴ وظیفه اصلی و کلیدی برای پرستاران در نظر گرفته است:

  • پیشبرد بهبود و برقراری بهداشت
  • پیشگیری از بیماری ها
  • حفظ تندرستی
  • کم کردن درد بیماران بصورت علمی و مطابق با علم پزشکی

در واقع گستردگی رشته ی پرستاری بر خیلی از داوطلبان پوشیده است، مثلا اعمالی مثل: ارائه خدمات بهداشتی، آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای، پیشگیری، مدیریتی و … در فیلد کاری پرستاران قرار میگیرد. جالب است بدانید در مطب بسیاری از پزشکان هم به پرستاران نیاز است. دانشجویان این رشته پس از گذراندن دوره چهارساله پرستاری موفق به دریافت رشته پرستاری عمومی حرفه ای میشوند که برای ورود به بازار کار مانعی ندارد. پرستاران باید از سلامت کامل جسمی، روحی و ذهنی برخوردار باشند و به شرایط روحی خود تسلط کافی داشته باشند.

چارت درسی کارشناسی رشته پرستاری:

دروسی  مثل انگل شناسی، فیزیولوژی، بهداشت روان، آمار حیاتی، بهداشت جامعه، داخلی جراحی، کارآموزی کودک و نوزاد،  فن آوری اطلاعات پرستاری، مطالب مربوط به بهداشت عمومی و … در مقطع کارشناسی این درس تدریس می شوند.  

توانمندی ها و علایق رشته:

پرستاران همواره به عنوان افرادی صبور، دانا و دلسوز شناخته شده اند. مهم ترین مساله در انتخاب این رشته علاقمندی به کمک برای بیماران میباشد. یک پرستار باید از صبر و شکیبایی بالایی برای خدمات به بیماران و بحث آموزش برخوردار باشد. از طرفی اکثر دروس مقطع کارشناسی پرستاری حرفه ای، حفظی هستند. فرد متقاضی باید از حافظه ی خوبی برای به خاطر سپردن دروس برخوردار باشد.

پرستاران از نظر اطلاعات درباره عملکرد بدن و بسیاری از علائم و شاخص های سلامتی در حد یک پزشک دانایی دارند. در واقع برای تحصیل در رشته ی پرستاری باید علاقه ی بسیار زیادی به این رشته و خدمات بهداشتی داشته باشید. بی تعارف خدمتتان عرض میکنیم که اگر علاقه ای به این رشته ندارید حتما از تحصیل در آن صرفنظر کنید! با توجه به مطالبی که خدمتتان عرض کردیم، تحصیل و اشتغال در این رشته صبر و تحمل زیادی میطلبد و حتما باید روحیه ی قوی و محکمی برای خدمات و اشتغال در این رشته داشته باشید!

بازار کار رشته پرستاری در ایران:

از نظر بازار کار این رشته در ایران در حال پیشرفت می باشد. نظر به این که طبق اطلاعیه وزارت بهداشت تعداد پرستاران جوابگوی حجم خدماتی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی نیستند لذا ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها هم، در حال افزایش است. با توجه به افزایش درک عمومی نسبت به این رشته، پرستاران جایگاه ویژه ای در جامعه پیدا کرده اند.  لذا بطور کلی از نظر پرستیژ اجتماعی و بازار کار، وضعیت این رشته در حال بهبود است.  

گرایش های کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته:

گرایش ها این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل است:

الف) داخلی جراحی

ب) اطفال

ج) مدیریت

د) بهداشت

ه) روان پرستاری

ن)پرستاری ویژه

و) اپیدمیولوژی

ز) آناتومی

ح) فیزیولوژی

ط) بافت شناسی

گرایش ها این رشته در مقطع دکتری به شرح ذیل است:

الف) پرستاری

ب) آناتومی

ج) بافت شناسی

د) اپیدمیولوژی

شرایط ورود به دانشگاه برای رشته پرستاری:

اصلی ترین راه و تقریبا تنها راه تحصیل در این رشته، شرکت در کنکور سراسری و قبولی در دانشگاه در این رشته میباشد.

دانشگاه های آزاد و سراسری این رشته را در سرتاسر کشور ارائه میدهند و دانشجویان را از طریق کنکور سراسری میتوانند در این رشته تحصیل کنند. البته قابل ذکر است تحصیل در این رشته در دانشگاه های پردیس بین الملل و آزاد به صورت بدون کنکور، وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به مقالات مربوطه مراجعه فرمایید.

برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت پاسخ سوالات خود در مورد رشته پرستاری بدون کنکور  از صفحه  ارتباط با ما استفاده کنید. هدف ما کمک به تحصیل شماست!