معرفی رشته حسابداری + بدون کنکور

در این پست قرار است به معرفی رشته حسابداری بپردازیم.حسابداری رشته ای است شناور یعنی از هر کدام از ۳ گروه آزمایشی ریاضی،تجربی و انسانی  که شرکت کرده باشید میتوانید در این رشته قبول شوید .این رشته پایه ریاضی قوی میخواهد . اما گفتنی است که کلیات این رشته مانند سرفصل ها و موضوعات و مطالب خواندنی تفاوتی با یکدیگر ندارند . حسابداری را میتوان یک سیستم فرض کرد که در آن یکسری فرایند انجام میشود . جمع آوری ، طبقه بندی ، ثبت اسناد ، تهیه گزارش های مالی و نیز صورت حساب ها فرایند هایی هستند که در سیستم حسابداری انجام میگیرد .

با توجه به این مسائل فردی که علم دانشگاهی و تحصیلات خاص این رشته را ندارد بیشتر به امور دفتر داری میپردازد تا حسابداری ،دلیل این امر نیز واضح است ، کسی که علم خاصی در این رشته ندارد مطابق با استاندارد ها نیست گزارش هایی که ارائه میدهد . چیزی که از سیستم حسابداری و نظام آن بیرون می آید گزارش و صورت های مالی میباشد که آن به عنوان مبنا برای تصمیم گیری مدیران است .

در واقع حسابداری مجموعه ای از اطلاعات است که به مدیران و صاحبان سرمایه اجازه میدهد تصمیم بگیرند و بهترین مسیر را انتخاب کنند .حسابداری به منظور پاسخ به نیاز های این چنینی انسان ها بوجود آمده و با گذشت زمان پیچیدگی ها و نکات جدید در آن پیدا میشود .

تــــوانــــایــــی هــــا

در این بخش از معرفی رشته حسابداری به توانایی های لازم در این رشته می پردازیم. شم ریاضی و استعداد ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است . از این رو میتوان گفت دانش آموزان رشته ریاضی بهتر میتوانند در این رشته موفق شوند اما این موضوع فقط یک طرف قضیه است . طرف دیگر این است که یک حسابدار خوب باید بتواند گزارش تهیه کرده و تهیه گزارش مستلزم دانستن ادبیات و نگارش صحیح میباشد .پس یک دانش آموز علوم انسانی هم میتواند در این رشته موفق باشد به شرطی که به درس ریاضی علاقه مند بوده و حداقل در این درس وضعیت متوسط و خوبی داشته باشد .

در آزمون هر سه گروه آزمایشی درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته ضریب ۴ دارد.یک حسابدار باید رازدار و نیز درستگو و صادق باشد . زیرا اسرار و اسناد و مدارک یک شرکت و یا سازمان را در اختیار خود دارد و اگر رازدار و یا صادق نباشد میتواند خسارت های زیادی به آن سازمان وارد کند .

علاقه به امور مالی و تجزیه و تحلیل‌های آن، عامل موفقیت دانشجوی حسابداری است.و نیز دانشجوی این رشته باید تحمل ساعتها کار در پشت یک میز و صندلی و سرو کار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنین باید دقیق و منظم باشد تا در جمع‌بندی اعداد و ارقام دچار مشکل نگردد.

آیــنــده شــغـــلــی و بـــازار کـــــار رشته حسابداری

فرصت های شغلی یک فرد حسابدار بسیار گسترده است . نکته ی جالب درباره این رشته این است که با توجه به اینکه دانشگاه های زیادی در کشور این رشته را پذیرش میکنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته کم میباشد و از سایر رشته ها کمتر است .دلیل این امر نیز مشخص است . از یک موسسه کوچک گرفته تا کارخانه ای عظیم همه نیازمند یک حسابدار برای حسابرسی به کار های خود میباشند .

همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امکان‌پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شرکتها اعم از دولتی و خصوصی می‌باشد.فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده‌دار انجام امور مالی گردند که شرح آن چنین است:

حـــســـابــــداری:

 فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند.

حــســابــداری مــالـــی:

 در کلیه شرکتها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.

حــســـابــداری صـــنـــعـــتــی :

 در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.

حــســابــداری دولــتـــی :

 در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.

حــســـابـــداری مــالیــاتــی :

 در ادارات دارایی.

حـــســابــداری بــیــمـــه :

 در مؤسسات بیمه .

حـــســـابــداری بانــکــهـــا :

 در شعبه‌ها و سرپرستی بانکها .

همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.

حـــســابــرســـی :

 فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می‌شوند :

حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیأت مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند

حــســابـــرســـان مــســتـــقـــل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در مؤسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شرکت و هیأت مدیره شرکت می‌باشند.

بازار کار رشته حسابداری هنوز اشباع نشده و امکان بیکار ماندن در این رشته کم است .

دروس رشــتـــه حسابداری

روانشانسی عمومی

جامعه شناسی

اصول علم اقتصاد ۱ و ۲

ریاضیات پایه

ریاضیات پایه

ریاضیات کاربردی

آمار کاربردی

مبانی کاربرد کامپیوتر

پژوهش در عملیات ۱ و ۲

مدیریت تولید

حقوق بازرگانی

پول و ارز بانکداری

مبانی سازمان مدیریت

توسعه اقتصادی

مالیه عمومی

روش تحقیق

 

دروس اصلی برای رشته حسابداری

اصول حسابداری ۱ و ۲ و ۳

  

دروس اختصاصی برای رشته حسابداری

حسابداری میانه ۱ و ۲

حسابداری پیشرفته ۱ و ۲

حسابداری صنعتی ۱ و ۲ و ۳

حسابرسی ۱ و ۲

حسابداری مالیاتی

اصول تنظیم و کنترل بودجه

مدیریت مالی ۱ و ۲

مباحث جاری حسابداری

متون حسابداری ۱ و ۲

 

دانشگاه های ارائه دهنده :

دانشگاه هایی نظیر :

  • تهران
  • خوارزمی
  • علامه طباطبایی
  • اصفهان
  • قم
  • اهواز
  • ارومیه و … از جمله پذیرش کنندگان این رشته میباشند

برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت پاسخ سوالات خود در مورد معرفی رشته حسابداری از صفحه  ارتباط با ما استفاده کنید. هدف ما کمک به تحصیل شماست!