معرفی رشته دانشگاهی مامایی

در این پست قرار است به معرفی رشته دانشگاهی مامایی بپردازیم ، با ما همراه باشید. تولد بزرگترین، با شکوه‌ترین و به یاد ماندنی ترین لحظه زندگی و قدیمی‌ترین تجربه بشری است و در میان مشاغل نیز مامایی البته در شکل سنتی آن یکی از قدیمی‌ترین مشاغل تاریخ بشر محسوب میشود. البته نباید تصور کرد که آنچه امروزه به نام حرفه و دانش مامایی معروف است، ادامه و دنباله همان مامایی سنتی نیست بلکه امروزه مامایی دانشی است که طبق جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است،  بر مشاهده، آموزش،‌ پیشگیری،‌ تحقیق،‌ تشخیص و درمان استوار شده است.

در واقع این رشته‌ یکی‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ پزشکی‌ است‌ که‌ نقش‌های‌ بسیار گسترده‌ای‌ اعم‌ از نقش‌ مشاوره‌ای‌،آموزشی‌، مراقبتی‌، حمایتی‌، درمانگری‌ و تحقیقاتی‌ را بازی میکند. البته‌ تمامی‌ این‌ نقش‌ها در ارتباط‌ با مادر و کودک‌ مفهوم‌ پیدا می‌کند؛ یعنی‌ ماما به‌ مشاوره‌ قبل‌، بعد و هنگام‌ ازدواج‌، آموزش‌ و نحوه‌ تنظیم‌ خانواده‌، مراقبت‌ در دوران‌ بارداری‌، زایمان‌ طبیعی‌ و مراقبت‌ بهداشتی‌ مادر و کودک‌ و آموزش‌ به‌ دختران‌ در زمینه‌ بهداشت‌ دوران‌ بلوغ‌ و بعد از آن‌ می‌پردازد.

هدف از علم مامایی سلامت مادر ونوزاد و دختران  است. در گذشته نه چندان دور اطلاعات درباره سلامت جنین منحصر به شنیدن صدای قلب جنین و رشد ظاهری رحم بود. هرچند این دو علایم به نوبه خود دارای اهمیت ویژه‌ای است ولیکن بسیار محدود و ناکافی بود در حالی که با پیشرفت فناوری و کاربرد آن در رشته مامایی اطلاعات را درباره حیات جنین تا بدان جا رسانده که قادر هستیم لحظه به لحظه خطرات احتمالی که ممکن است زندگی جنین را در داخل رحم به مخاطره بیندازد شناسایی نموده و در صورت لزوم در صدد رفع آن برآییم به طوری که در حال حاضر جنین در این علم به بیمار دوم توصیف می شود.

چارت درسی رشته دانشگاهی مامایی

اصول‌ تغذیه‌ مادر و کودک‌ جنین‌شناسی‌
مقررات‌ پزشکی‌ قانونی‌ ژنتیک‌
بارداری‌ و زایمان‌ کاراموزی‌ بارداری‌ و زایمان‌
آزمایش‌های‌ کاربردی‌ در مامایی‌ نوزادان‌
کارآموزی‌ نوزادان‌ کارآموزی‌ بیماری‌های‌ داخلی‌ و جراحی‌
بهداشت‌ مادر و کودک‌ و خانواده‌ کارآموزی‌ بهداشت‌ مادر و کودک‌ و خانواده‌
تغذیه‌ درمانی‌ مادر و کودک‌ روانپزشکی‌ در مامایی‌
رادیولوژی‌ سونوگرافی‌ و الکتروفیزیولوژی‌ در مامایی‌ و زنان‌
اصول‌ مدیریت‌ و کاربردهای‌ آن‌ در مامایی‌ بی حسی‌ و بیهوشی‌ و احیا در مامایی‌
بیماری‌های‌ زنان‌ و ناباروری‌ اختلال‌ عمل‌ جنسی‌ و آموزش ‌ مشاوره‌ آن‌
کارآموزی‌ بیماری‌های‌ زنان‌  

گرایش های ارشد رشته دانشگاهی مامایی

  • بهداشت‌ مادر و کودک‌
  • آموزش‌ مامایی
  • بهداشت باروری
  • مشاوره در مامایی

امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز وجود دارد.

توانمندی ها و علایق رشته دانشگاهی مامایی

اگر عاشق بچه ها و کمک کردن در به دنیا آوردن آنها هستید،مامایی می تواند شغلی عالی برایتان باشد. رشته‌ مامایی‌ عشق‌ و علاقه‌ و صبر و حوصله‌ بسیار بالا و همچنین روحیه قوی‌ می‌خواهد چون‌ یک‌ خانم‌ در حال‌ زایمان‌ شرایط‌ بسیار حساسی‌ دارد و بسیاری‌ از حرف‌ها یا حرکاتش‌ در اختیار خودش‌ نیست‌ و یک‌ ماما باید در حد امکان‌ با صبر و حوصله‌ بسیار به‌ او آرامش‌ و قوت‌ قلب‌ بدهد و توجه‌ داشته‌ باشد که‌ مسئولیت‌ جان‌ دو نفر؛ یعنی‌ مادر و جنین‌ او را برعهده‌ دارد.

همچنین‌ یک‌ ماما باید بسیار باهوش‌ و نکته‌سنج‌ باشد و از مقابل‌ مسائل‌ هرچند که‌ کوچک‌ باشند به‌ سادگی‌ نگذرد. زیرا خیلی‌ از مسائل‌ یا علائم‌ کوچکی‌ که‌ در هنگام‌ بارداری‌ یا زایمان‌ ظاهر می‌شوند، در صورت‌ عدم‌ توجه‌ می‌توانند خطرات‌ جانی‌ برای‌ نوزاد یا مادر به‌ دنبال‌ داشته‌ باشند .دانشجوی‌ مامایی‌ باید از نظر جسمی‌ و روحی‌ سلامت‌ کامل‌ داشته‌ و از روابط‌ اجتماعی‌ خوبی‌ و بیانی شیوا  برخوردار باشد، چون‌ مشاوره‌ و آموزش‌ بخش‌ مهمی‌ از کار یک‌ ماما است‌. پس مامایی مسئولیتی سنگینی است است که جان دونفر در دستان شماست و نیازمند موارد بالا میباشید.

بازار کار رشته دانشگاهی مامایی

علاوه براینکه پس از اتمام دانشگاه فارغ التحصیلان میتوانند در اقدام به دایر کردن مطب کنند میتوانند در بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی‌ به مشاوره و یا رسیدگی به امور نوزادان و مادران و زایمان بپردازند.

شرایط ورود به رشته دانشگاهی مامایی

برای تحصیل در رشته دانشگاهی مامایی  لازم است دانش آموز در کنکور سراسری تجربی شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه های سراسری، آزاد به تحصیل بپردازد.البته لازم به ذکر است که بدون کنکور نیز میتوان در این دانشگاه ها به تحصیل مشغول شد.

برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت پاسخ سوالات خود در مورد معرفی رشته دانشگاهی مامایی از صفحه  ارتباط با ما استفاده کنید. هدف ما کمک به تحصیل شماست!