معرفی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه های ایران است که با هدف آموزش با کیفیت عالی و به صورت نیمه حضوری (مجازی) به وجود آمد؛در حال حاضر دارای واحد های بسیار زیاد در سراسر ایران است و هرساله عده ی قابل توجهی از داوطلبان وارد این دانشگاه ها می شوند.در ادامه قرار است به معرفی دانشگاه پیام نور بپردازیم.

یکی از نکات مثبت و قابل توجه دانشگاه پیام نور این است که در هر سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو هم به صورت آزمون و هم به صورت بدون آزمون پذیرای داوطلبین می باشد. دانشگاه پیام نور زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و از جمله دانشگاه هایی است که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز مناسب می باشد.

دوره نیمه حضوری پیام نور چیست ؟

یکی از سوالات رایج مربوط به دانشگاه پیام نور این است که منظور از نیمه حضوری چیست ؟

جواب این سوال این است: دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه نیاز به حضور دائم در دانشگاه ندارند و می توانند بیشتر کلاس ها را یا به صورت مجازی شرکت کنند و یا به صورت خودخوان در منزل واحد های درسی را بخوانند

دانشگاه پیام نور ، حتی برای شاغلین

دانشگاه پیام نور بیشتر داوطلبین شاغل را دربرمیگیرد ؛ زیرا با توجه به مجازی بودن فرصت آزاد مناسب به افراد شاغل را میدهد. علاوه بر این موضوع برای داوطلبینی که مایل به پرداخت هزینه زیاد برای تحصیل نیستند بسیار مناسب است؛ زیرا میزان شهریه این دانشگاه کمتر از دانشگاه های دیگر است. داوطلبین می توانند به دو صورت با آزمون (کنکور) و بدون آزمون وارد این دانشگاه شوند که هرکدام شرایط خاص مرتبط به خود و رشته های مرتبط به خود را دارد که در ادامه به این دو موضوع خواهیم پرداخت.

معرفی دانشگاه پیام نور بدون کنکور

میپردازیم به قسمت بدون کنکور؛ برای داوطلبینی که قصد رفتن به مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد یا حتی دکترا این رشته را دارند باید این را در نظر بگیرند که اینگونه نیست که همه میتوانند ثبت نام کنند،بلکه هر مقطعی برای ورود پیش نیاز های مربوط به خود را دارد که به طور مختصر در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد.

مقطع کارشناسی پیام نور: تنها چیزی که شما نیاز دارید یک مدرک پیش دانشگاهی است؛ و صرفاً براساس معدل نهایی دیپلم شما انتخاب رشته انجام می پذیرد. مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور: بدون توجه به رشته کارشناسی خود،  شما هر رشته ای که مایل باشید میتوانید بروید(مگر رشته های خاص!) . تنها فرق بزرگ این مقطع با مقطع قبل این است که شما یک آزمون خاص مربوط به رشته مد نظر را باید بدهید ولی خبر خوب برای آزمون ارشد پیام نور این است که هم فرصت کافی به شما برای مطالعه میدهند و هم اینک سوالات آسان است و هم خبر خوب تر نمره منفی هم ندارد.

مقطع دکتری دانشگاه پیام نور:به طور کلی قانون خاصی را نمیشود برای قبولی در نظر گرفت ولی اگر در مقطع قبل جزو دانشجویان نمونه (معدل بالا،مقاله های مرتبط ،پایان نامه و …)بوده باشید ، میتوانید بدون کنکور شرکت کنید.