” معرفی رشته اقتصاد “همواره کشورهای مختلف برای پیشرفت، نیازمند اقتصاد قدرتمند و سازماندهی شده هستند. اگر یک کشور از نظر اقتصادی دچار مشکل شود، در حوزه های دیگر هم به مرور ضعیف شده و امکان پیشرفت از آن کشور سلب خواهد شد. رشته اقتصاد در کشور های خارجی یکی از رشته های سخت برای قبولی محسوب می شود. معرفی رشته اقتصاد قبول شدن در آن در کشورهای خارجی سخت تر از قبولی در دندانپزشکی و پزشکی است و متقاضیان ورود به این رشته باید از توانمندی بالایی برخوردار باشند اما متاسفانه در کشور ما به این رشته توجه چندانی نمی شود هر چند که یکی از نیازهای اساسی کشور ما همین رشته اقتصاد است! در ادامه بیشتر در مورد دروس رشته اقتصاد ، بازار کار این رشته و گرایش های قابل تحصیل در مقاطع بالاتر خواهیم پرداخت.

شیوه خدمت کردن در این رشته زمینه های زیادی دارد برای مثال: تدریس این رشته، کارشناسان امور مالی شرکت ها، بانک ها و …
نکته بسیار مهمی که شامل حال فارغ التحصیلان رشته اقتصاد می شود، ذهن خلاق فارغ التحصیلان است یعنی این افراد دید وسیعی در مباحث و عملکرد های مالی دارند و میتوانند در حوزه های گسترده ای مشغول به خدمت شوند.

چارت دروس دانشگاهی رشته اقتصاد

اکثر منابع دروس رشته اقتصاد درس ریاضی و آمار هستند.

  • اقتصاد عمومی
  • پول
  • بانکداری
  • اقتصاد منابع
  • اقتصاد سنجی
  • حسابداری شرکت ها
  • حقوق تجارت
  • اقتصاد کلان
  • بورس اوراق بها دار
 • و…

گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی:

مقطع کارشناسی:

در معرفی رشته اقتصاد نظری، اقتصاد پول و بانکداری، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی، اقتصاد بازرگانی و اقتصاد حمل و نقل(قابل ذکر است برخی از گرایش های اقتصاد ارائه نمیشود و سازمان سنجش سالانه گرایش های متفاوتی نسبت به سال گذشته ارائه می دهد.)

گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد:

 • برنامه ریزی سیستم های اقتصادی
 • توسعه اقتصادی و برنامه ریزی
 • علوم اقتصادی
 • اقتصاد انرژی

(معمولا همه گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی هر سال ارائه می شود.)

بعضی از رشته های دانشگاهی با رشته اقتصاد مشابهت دارند برای مثال: گرایش های مختلف مدیریت و بعضی از گرایش های رشته مهندسی صنایع

توانمندی ها و علایق گرایش اقتصاد:

افرادی که در معرفی رشته اقتصاد تحصیل می کنند، باید از دید تحلیلی خوبی نسبت به مسائل اقتصادی بهره مند باشند و همچنین استفاده از ابزار ریاضی به نحواحسن در این رشته بسیار موثر است. مباحث رشته اقتصاد یک نواخت نیستند اما برای تحصیل در این رشته باید علاقه زیادی به این رشته داشته باشید و تسلط خوبی به درس ریاضی داشته باشید.
یکی دیگر از ویژگی های دیگری که افراد باید از برخوردار باشند، دید نسبت به رخداد های گذشته در زمینه اقتصاد است برای مثال: شرایط تورم در چند سال گذشته تحت چه اعمالی زیاد یا کم شده، شرایط مالی بانک ها تحت چه شرایطی تغییر می کند.

بازار کار رشته اقتصاد در ایران:

برای ورود به بازار کار در معرفی رشته اقتصاد، راه های مختلفی دارید:
چون بیشتر درس ها در این رشته مربوط به علوم پایه است لذا معمولا افرادی که از این رشته فارغ ااتحصیل می شوند، باید توانمندی های فردی خوبی داشته باشند که بصورت رسمی وارد بازار اشتغال شوند.

زمینه های کاری که افراد مختلف در آن می توانند مشغول شوند زمینه هایی مثل: بخش های مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش مالیات، بخش بانک، سازمان برنامه و بودجه، بخش آمار و بطور کلی این افراد با مدرک لیسانس اقتصاد می توانند در حوضه های مختلف مالی مشغول به کار شوند. همچنین بورس هم به عنوان یکی از منبع در آمد های این افراد شناخته میشود.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

حال که به معرفی رشته اقتصاد پرداختیم باید به این نکته توجه کنیم که برای ورود به دانشگاه در رشته ی اقتصاد دانشگاه های زیادی وجود دارند، اما از نظر کیفیت، نحوه تدریس اساتید و اعتبار مدرک این دانشگاه ها، تفاوت های زبادی با یکدیگر دارند.
غیر از موضوع معرفی رشته اقتصاد باید دقت داشته باشیم که داوطلبی که در کنکور سراسری شرکت کرده است با چه رتبه و ترازی در دانشگاه های سراسری، غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد شانس قبولی در این رشته را خواهد داشت؟! در مقایسه رشته اقتصاد با رشته های مشابه ای همچون حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، حتی مهندسی صنایع و … کدام یک برای داوطلب بهتر است ؟