معرفی مختصر بدون کنکور:

آیا پذیرش بدون آزمون در دانشگاه ممکن است؟
آیا میتوانیم بدون کنکور در دانشگاه و رشته مورد نظر خودمان پذیرش کنیم؟

اینها سوالاتی است که همواره نفرات متعددی از ما میپرسند و ما میخواهیم در این نوشتار این موضوع را بررسی کنیم.

در چند سال اخیر، امکان ورود به دانشگاه‌ بدون کنکور باعث شده است عده زیادی که از کنکور سراسری می‌ ترسیدند و به دلایل مختلف در آزمون آن موفق نبودند! و یا افرادی که به دلیل درگیر شدن در مشکلات کار و زندگی از دروس دبیرستان فاصله زیادی گرفته بودند و حوصله کنکور را نداشتند!

بدون هیچ آزمونی و حتی بدون اینکه معدل دبیرستانشان ملاک ارزیابی قرار گیرد، وارد دانشگاه بدون کنکور شوند (یعنی بدون اینکه آزمون کنکور را بدهند، بتوانند ثبت نام دانشگاه را انجام دهند و صرفا سوابق تحصیلی گذشته آنها ملاک ثبت نامشان قرار می گیرد) و از مزایای تحصیل در دانشگاه بهره‌ مند شوند تا علاوه بر ارتقاء جایگاه اجتماعی و خانوادگی خود، بتوانند فرصت شغلی مناسبی برای خود دست و پا کنند.در سال های اخیر باتوجه به افزایش تمایل داوطلبان بدون کنکور و هم چنین افزایش رشته ها و ظرفیت های دانشگاه های مختلف برای پذیرش بدون کنکور اهمیت این مسئله را بیشتر می کند.دانشجویان می بایست با آگاهی کامل نسبت به شرایط شغلی و تحصیلی  رشته های مختلف رشته مورد علاقه خود را انتخاب نمایند.

یکی از مزیت های دانشگاه بدون کنکور تنوع رشته های مختلف و عدم محدودیت در انتخاب رشته محل های دانشگاه است که همین نیاز به آگاهی بیشتر نسبت به رشته ها دارد.

دانشگاه های بدون کنکور را باید از لحاظ

  • سطح کیفی اساتید
  • اعتبار مدرک
  • سطح امتحانات
  • و هزینه های دانشگاه با یکدیگر مقایسه کرد.

دانشگاه های پذیرنده دانشجو بدون کنکور در استان قم:

۱) دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی قم هر ساله تعدادی از رشته های دانشگاهی خود را بدون کنکور پذیرش میکند.این پذیرش هر ساله در دو ورودی مهر وبهمن ماه صورت میگیرد.اگر شما میخواهید از ورودی مهر ماه وارد  بدون کنکور وارد دانشگاه شوید میباست  تقریبا ایام مهر ماه منتظر اطلاعیه های دانشگاه آزاد اسلامی در این مورد باشید و هم چنین برای ورودی بهمن میتوانید تقریبا ایام آذر ماه منتظر اطلاعیه های دانشگاه آزاد باشید.در هردو ورودی  مهر وبهمن ماه دانشگاه آزاداسلامی قم تعدای از رشته ها در مقطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی و تعدادی از رشته ها را در مقطع کارشناسی پیوسته اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.

۲) پیام نور:

برای ثبت نام در رشته های فوق در دانشگاه آزاد واحد تهران شرق شما برای مقطع کارشناسی پیوسته به مدرک پیش دانشگاهی نیاز دارید که نوع آن برای ثبت نام تفاوتی ندارد. در مقطع کاردانی پیوسته شما صرفا به مدرک دیپلم نیاز دارید.

دانشگاه پیام نور قم نیز هر سال در دو ورودی مهر وبهمن اقدام به تکمیل ظرفیت دانشجویان بدون کنکور میکند با این تفاوت که فقط در دو مقطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو خواهد داشت.تقریبا میتوان غالب رشته های فنی مهندسی و هم چنین رشته های گروه علوم انسانی در این پذیرش ها ظرفیت دارند و فقط تعدادی از رشته های علوم پزشکی وپیرا پزشکی در این پذیرش جایی ندارند.

۳) دانشگاه علمی کاربردی :

مراکز مختلف دانشگاه علمی کاربردی در استان قم نیز در دو ورودی مهر وبهمن اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور مینماید ودر مقاطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی رشته ای متنوعی در این زمینه وجود دارد.

۴) دانشگاه غیر انتفاعی :

از جمله مراکز معتبر غیر انتفاعی در استان قم از جمله

این دانشگاه ها نیز همزمان با اطلاعیه دانشگاه پیام نور اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور در مقاطع مختلف میکند .برای شرکت در ورودی مهر ماه و اطلاع از آخرین وضعیت رشته های مختلف میتوانید با کارشناسان مرکز ما همواره در ارتباط باشید.(تماس با ما)