معرفی رشته دانشگاهی زبان وادبیات عربی:

شاید تاکنون بارها دردبیرستان و دوره راهنمایی اسم درس عربی را شنیده اید و عده ای خاطره ای خوش از این درس دارند و عده ای دیگر برعکس.اکنون میخواهیم به بررسی رشته دانشگاهی زبان وادبیات عربی بپردازیم. اهمیت زبان و اهمیت عربی در نظام جمهوری اسلامی بر احدی پوشیده نیست زبان عربی که در واقع کلید فهم فرهنگ قرآنی و اسلامی و بهترین وسیله ارتباط میان کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود .  با توجه به نیاز کشور به محقق و مترجم زبان عربی در سطوح مختلف و نیز احتیاج به تحقیق  در معارف اسلامی ضرورت وجود این رشته نمایان می شود.

توانایی های لازم وشرایط پذیرش :

علاقه‌ و انگیزه‌ در رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ مثل‌ سایر رشته‌ها حرف‌ اول‌ را می‌زند. همچنین‌ دانشجوی‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ باید به‌ ادبیات‌ فارسی‌ و زبان‌ عربی‌ تسلط‌ نسبی‌ داشته‌ باشد و در کنار این‌ توانمندی‌ها اگر به‌ زبان‌ عربی‌ به‌ عنوان‌ زبان‌ وحی‌ نگاه‌ کند، با عشق‌ و علاقه‌ بیشتری‌ رشته‌ تحصیلی‌ خود را ادامه‌ می‌دهد. زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ تنها رشته‌ زبان‌های‌ خارجه‌ است‌ که‌ فقط‌ از داوطلبان‌ گروه‌ علوم‌ انسانی‌ دانشجو می‌پذیرد.

زیرا زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ و عربی‌ وامدار یکدیگر هستند و این‌ دو زبان‌ چنان‌ درهم آمیخته‌اند که‌ بسیاری‌ از استادان‌ و ادیبان‌ ما معتقدند زبان‌ عربی‌ یک‌ زبان‌ بیگانه‌ نیست‌ و از همین‌ رو در اکثر دانشگاه‌ها رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ در کنار رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ در دپارتمان‌ دانشکده‌ ادبیات‌ قرار دارد. البته‌ به‌ اعتقاد کارشناسان‌، زبان‌ عربی‌ باید یک‌ آزمون‌ اختصاصی‌ داشته‌ و داوطلبان‌ تمامی‌ گروه‌های‌ آزمایشی‌ اجازه‌ شرکت‌ در این‌ آزمون‌ را داشته‌ باشند، چون‌ گاهی‌ اوقات‌ یک‌ داوطلب‌ ریاضی‌ و فنی نیز به‌ رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ علاقه‌مند است‌ و مایل‌ است‌ در کنار رشته‌های‌ علوم پایه یا فنی‌، این‌ رشته‌ را نیز انتخاب‌ کند.

گرایش های رشته در کارشناسی ودروس  تخصصی رشته زبان وادبیات عربی:

در مقطع کارشناسی این رشته دارای سه گرایش

  • دبیری
  • زبان و ادبیات عرب
  • مترجمی است.

دوره کارشناسی ادبیات عربی چهار سال و دروس این رشته هشت نیمسال و به صورت واحدی است که هم دارای واحد نظری و هم واحد عملی است. تعداد واحدهای درسی این دوره ۱۳۵ واحد است.

ازجمله  دروس تخصصی رشته زبان وادبیات فارسی میتوان به دروس زیر اشاره کرد:

صرف‌ نحو ترجمه‌ و تجوید قرآن‌ کریم‌
روش‌ تحقیق‌ و مأخذشناسی‌ مکالمه‌ تمرین‌ صرف‌ و نحو
متون‌ حدیث‌ ادب‌ متعهد اهل‌بیت‌ روزنامه‌ها و مجلات‌ عربی‌
ادب‌ سیاسی‌ در دوره‌ اسلام‌ قرائت‌ متون‌ عرفانی‌ ادبیات‌ تطبیقی‌
فن‌ ترجمه‌ انشاء علوم‌ بلاغی‌
زبان‌ خارجی‌ تخصصی‌ متون‌ نهج‌البلاغه‌ ترجمه‌ از عربی‌ به‌ فارسی‌ و بالعکس‌
عروض‌ و قافیه‌ فقه‌اللغه‌ قرائت‌ متون‌ تفسیری‌ قرآن‌ کریم‌
نامه‌نگاری‌ و خلاصه‌نوسی‌ متون‌ نظم‌ و نثر از جاهلی‌ تا پایان‌ دوره‌ اموی‌ تاریخ‌ ادبیات‌ از دوره‌ جاهلی‌ تا پایان‌ دوره‌ اموی‌
متون‌ نظم‌ و نثر عربی‌ در ایران‌ از سقوط‌ بغداد تا دوره‌ معاصر متون‌ نظم‌ و نثر عربی‌ در ایران‌ از آغاز تا سقوط‌ بغداد تاریخ‌ و ادبیات‌ دوره‌ معاصر
متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ معاصر متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ اندلس‌ تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ دوم‌
متون‌ نظر و نثر دوره عباسی‌ دوم‌ تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ اول‌ متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ عباسی‌ اول‌
تاریخ‌ ادبیات‌ از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر متون‌ نظم‌ و نثر از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر نقد ادبی‌

بازار کار رشته در ایران :

علاوه‌ بر تدریس‌ در آموزش‌ و پرورش‌ و مؤسسات‌ خصوصی‌ یک‌ فارغ‌التحصیل‌ توانمند رشته‌ عربی‌ می‌تواند به‌ پژوهش‌ و تحقیق‌ در زمینه‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ بپردازد. یکی‌ از مهمترین‌ و اساسی‌ترین‌ مراکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ نیز وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ است‌. همچنین‌ فارغ‌التحصیلانی‌ که‌ زبان‌ عربی‌ را خوب‌ فرا گرفته‌اند، می‌توانند در آزمون‌های‌ اداره‌ فنی‌ قوه‌ قضائیه‌ شرکت‌ کرده‌، در صورت‌ موفقیت‌ به‌ عنوان‌ مترجم‌ رسمی‌ دادگستری‌ مجوز تأسیس‌ دارالترجمه‌ را بگیرند. البته‌ دایره‌ این‌ کار بسیار محدود است‌ و هر ساله‌ قوه‌ قضائیه‌ به‌ تعداد محدودی‌ از متقاضیان‌ مجوز می‌دهد. افرادی‌ نیز که‌ مایلند جذب‌ مشاغل‌ آزاد شوند ، می‌توانند به‌ ترجمه‌ کتاب‌های‌ عربی‌ بپردازند. چون‌ بازار کتاب‌ ما نیاز مبرمی‌ به‌ مترجمانی‌ دارد که‌ به‌ زبان‌ عربی‌ و کار ترجمه‌ مسلط‌ باشند.

دانش آموختگان این گروه قادرند نیاز ادارات مختلف از قبیل وزارت امور خارجه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، کتابخانه های عمومی ، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی کشور ، رسانه های گروهی و غیره را از لحاظ زبان عربی و مترجمی و تحقیقات برآورده سازند. همچنین صداوسیما وخبرگزاری ها نیز نیاز به افراد تحصیل کرده زبان وادبیات عربی دارند.

شرایط ورود به دانشگاه (کنکور):

اگر اکنون بعد از مطالعه نوشته های بالا تمایل به تحصیل و پذیرفته شدن دررشته دانشگاهی زبان وادبیات عربی دارید باید از طریق کنکور سراسری وارد این رشته شوید .اگرچه میتوان در برخی از دانشگاه ها بدون کنکور به تحصیل در این رشته ها پرداخت.برای اطلاع از آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در رشته زبان وادبیات فارسی در دانشگاه های مختلف میتوانید با مرکز مشاوره ما  تماس حاصل فرمایید. تماس با ما