معرفی رشته دانشگاهی علوم سیاسی بدون کنکور

رشته دانشگاهی علوم سیاسی بدون کنکور بخشی از علوم اجتماعی است که با مطالعه دولت، حکومت و سیاست در ارتباط است. ارسطو دانشمند یونانی این علم را مطالعه حکومت تعریف کرده، این علم بسیار زیاد با سیاست در عرصه نظر و در میدان عمل، تحلیل نظام‌های سیاسی و رفتارهای سیاسی سر و کار دارد. دانشجویان رشته دانشگاهی علوم سیاسی خود را درگیر در شناسایی ارتباطات اساسی میان شرایط و تحولات سیاسی می‌بینند و از طریق این کار سعی در ساختن اصولی اساسی برای منظم کردن علم سیاست و پیش‌بینی کارهای سیاسی در جای جای دنیا دارند.

رشته دانشگاهی علوم سیاسی با رشته‌های دیگر هم تداخل دارد؛ ازجمله، اقتصاد، حقوق،روان‌شناسی، تاریخ، مردم شناسی، حقوق اداری،  ارتباطات بین‌الملل،  جامعه‌شناسی. گرچه قرن نوزدهم را زمان تدوین تمام شاخه‌های علوم اجتماعی می‌دانند، اما علم سیاست ریشه‌هایی در دوران باستان دارد؛ در واقع، این علم تقریباً ۲۵۰۰ سال پیش توسط کارهای افلاطون و ارسطو سازمان یافت.

چارت درسی رشته دانشگاهی علوم سیاسی

خلیج‌فارس‌ و مسائل‌ آن‌ مسائل‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ جهان‌ سوم‌
مسائل‌ اقتصادی‌ و سیاسی‌ نفت‌ در ایران‌ حقوق‌ اداری‌
مبانی‌ جامعه‌شناسی‌ عمومی‌ روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ سیاسی‌
مبانی‌ علم‌ حقوق‌ مبانی‌ علم‌ اقتصاد
سیاست‌ خارجی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ مبانی‌ علم‌ سیاست‌
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ تاریخ‌ روابط‌ خارجی‌ ایران‌ از قاجاریه‌ تا دوران‌ معاصر
جنبش‌های‌ اسلامی‌ معاصر تحولات‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ ایران‌
نظام‌ سیاسی‌ و دولت‌ در اسلام‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در اسلام‌ و ایران‌
مبانی‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در اسلام‌ حقوق‌ بین‌الملل‌ اسلام‌
حقوق‌ اساسی‌ (کلیات‌) حقوق‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌
اصول‌ روابط‌ بین‌الملل‌ تاریخ‌ روابط‌ بین‌الملل‌ از ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵
سازمان‌های‌ بین‌المللی‌ تاریخ‌ اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در غرب‌ از قبل‌ از افلاطون‌ تا قرن‌ بیستم‌
اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در قرن‌ بیستم‌ دیپلماسی‌ و رفتار سیاسی‌ در اسلام‌
حقوق‌ بین‌الملل‌ عمومی‌ فن‌ دیپلماسی‌ و آداب‌ کنسولی‌
حقوق‌ بین‌الملل‌ خصوصی‌ تئوری‌های‌ انقلاب‌
شناخت‌ ماهیت‌ و عملکرد امپریالیسم‌ سیر قدرت‌ در دریاها
نوسازی‌ و دگرگونی‌ سیاسی‌ جامعه‌شناسی‌ سیاسی‌
سیاست‌ خارجی‌ قدرت‌های‌ بزرگ‌ مسائل‌ نظامی‌ و استراتژیک‌ معاصر
تاریخ‌ تحول‌ دولت‌ در اسلام‌ متون‌ سیاسی‌ به‌ زبان‌ خارجی‌

گرایش های کارشناسی ارشد رشته دانشگاهی علوم سیاسی

  • علوم سیاسی
  • روابط بین الملل
  • دیپلماسی کنترل تسلیحات
  •  مطالعات منطقه ای
  •  اندیشه سیاسی در اسلام
  • دیپلماسی و سازمان های بین المللی

لازم به ذکر است ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز میسر میباشد

توانمندی ها و علایق رشته دانشگاهی علوم سیاسی

علاقه‌ به‌ مسائل‌ سیاسی و داشتن‌ شَم‌ سیاسی‌ ‌ و برخورداری‌ از دیدی‌ عمیق‌ و وسیع‌ و داشتن ذهن چند بعدی از پیشنیاز های‌ لازم‌ برای‌ یک‌ دانشجوی‌ رشته‌ علوم‌سیاسی‌ است‌. همچنین‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید فردی‌ منطقی دارای هوش عاطفی(EQ) بالا‌ بوده‌ و نظریاتش‌ مستند به‌ دلیل‌ و مدرک‌ باشد و ظرفیت‌ بالایی‌ داشته‌ باشد تا در بمباران‌ مسائل‌ روزمره‌ جامعه گیج‌ نشود‌ و عمق‌ مسائل‌ اجتماع‌ را ببیند. دانشجوی رشته‌ علوم‌سیاسی‌ لازم‌ است‌ با همه‌ اقشار جامعه‌ ارتباط‌ داشته‌ باشد تا بفهمد که‌ مردم‌ جامعه‌اش‌ به‌ چه‌ فکر می‌کنند و نیازهای‌ آنها چیست‌دانشجویان علوم سیاسی باید کتب‌ تاریخی‌ بخصوص‌ تاریخ‌ سیاسی‌ را دوست‌ داشته‌ باشند و فلسفه‌ را با علاقه‌ بخوانند.

بازار کار رشته دانشگاهی علوم سیاسی

در حال‌ حاضر تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ علوم‌سیاسی‌ در بخش‌های‌ سیاسی‌ و حقوقی‌ سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنین‌ در صدا و سیما، نهاد ریاست جمهوری، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان انرژی اتمی، پژوهشگر(سیاسی) و سردبیر مشغول‌ به‌ کار می‌باشند. اگر دانشجوی رشته علوم سیاسی واقعاً علاقه‌مند بوده‌ و در این‌ رشته‌ موفق‌ و متبحر باشد و همچنین‌ قلم‌ خوبی‌ داشته‌ باشد از نظر شغلی‌ مشکلی‌ نخواهد داشت‌.

شرایط ورود به رشته دانشگاهی علوم سیاسی

برای تحصیل در رشته دانشگاهی علوم سیاسی لازم است دانش آموز در کنکور سراسری انسانی شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی به تحصیل بپردازد. لازم به ذکر است داوطلبان کنکور های ریاضی و تجربی نیز میتوانند در بعضی دانشگاه های خاص به تحصیل در رشته علوم سیاسی بپردازند. البته لازم به ذکر است که بدون کنکور نیز میتوان در این دانشگاه ها به تحصیل مشغول شد.

برای ارتباط با مشاوران ما و دریافت پاسخ سوالات خود در مورد علوم سیاسی بدون کنکور از صفحه  ارتباط با ما استفاده کنید. هدف ما کمک به تحصیل شماست!